Powiedzmy jasno: musisz przechowywać gdzieś te dane. Dyski twarde były twoim jedynym ośrodkiem sprzed kilku dekad. Dzisiaj chmura jest nową granicą w obszarze przechowywania danych, pełnym funkcji.

Więc masz dane przechowywane gdzieś na serwerach w chmurze – twoje zdjęcia na Facebooku, rozmowy w Skype i projekty w Asanie – ale co się stanie, jeśli jedna z tych usług zapuka i twoje dane zostaną wyczyszczone?

Chmura ma wiele zalet (przystępne ceny, dostęp do ogromnej pamięci masowej, zdalna dostępność), ale nie jest w 100% niezawodna. Nawet jeśli ufasz najbardziej niezawodnym usługom w chmurze za pomocą danych, w dowolnym momencie wszystko może pójść nie tak, a awaria może trwale zniszczyć niektóre dane.

Dlaczego dane nie są bezpieczne w chmurze?

Przechowywanie danych w chmurze działa dobrze przez długi czas, więc naturalne jest założenie, że wszystko jest bezpieczne, zwłaszcza że proces przesyłania i tworzenia kopii zapasowych jest przejrzysty i automatyczny. Jednak dane w chmurze są narażone na te same zagrożenia, co internet jako całość. Oto kilka z tych zagrożeń:

Cyberataki: w dowolnym momencie, gdy przechowujesz informacje w chmurze, możesz narazić się na naruszenie danych. Ten format przechowywania jest szczególnie interesujący dla cyberprzestępców, ponieważ duże ilości danych są przechowywane przez firmy i konsumentów na serwerach w chmurze. Atak typu rozproszona odmowa usługi może zakłócić skład wszystkich tych danych. W związku z utratą danych strony kodowe musiały zamknąć swoją działalność, co było wynikiem ataku DDoS na jego serwer przechowywania w chmurze.

Hacki do haseł: Mat Honan, pisarz techniczny, stracił jedno hasło do ataku hakerskiego, ale ponieważ jego konta były przechowywane w tej samej usłudze przechowywania danych w chmurze (zwanej połączeniem łańcuchowym), haker mógł uzyskać dostęp do swojego konta e-mail za pomocą zdalny dostęp i czyści wszystkie dane na swoim MacBooku, iPhonie i iPadzie. Wszystko, od ważnych dokumentów po zdjęcia rodzinne, zniknęło na zawsze. Na wynos? Poza awarią oprogramowania i sprzętu, nawet błąd użytkownika w chmurze może przyczynić się do utraty danych.

Awaria serwera: awarie usług chmurowych EC2 w Amazon spowodowały trwałe zniszczenie niektórych danych. Chociaż utrata danych była niewielka w porównaniu do wszystkich przechowywanych danych, dla niektórych firm była katastrofalna. Chartbeat, jeden z klientów Amazon, musiał poinformować swoich klientów, że 11 godzin historycznych danych zostało trwale usunięte.

Czy możesz coś zrobić, aby zapobiec utracie danych w chmurze?

Podczas gdy większość zagrożeń związanych z przetwarzaniem w chmurze jest nieprzewidywalna (a niektóre są niemożliwe do uniknięcia), użytkownicy mogą podjąć kroki w celu złagodzenia straty. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, zapisując się do usługi przechowywania w chmurze:

1. Twórz unikalne hasła dla kont

Sprawdź hasła używane dla twoich kont. Czy używasz tego samego hasła do różnych usług? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, być może decydujesz się na utratę danych. Zamiast tego użyj menedżera haseł i skonfiguruj różne hasła dla różnych kont. Usługi zarządzania hasłami, takie jak LastPass i RoboForm, pomagają w generowaniu trudnych do odgadnięcia haseł i zapisywaniu ich na urządzeniach często używanych do uzyskiwania dostępu do usług przechowywania w chmurze. Będziesz jednak musiał chronić swoje urządzenia, ponieważ kradzież fizyczna może doprowadzić do złamania hasła.

2. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Uwierzytelnianie dwuetapowe może nie być niezawodne, ale jest to ważny krok w zabezpieczaniu danych przechowywanych na kontach przed zagrożeniami, takimi jak cyberataki. Upewnij się więc, że otrzymasz powiadomienie, jeśli cyberprzestępca spróbuje zmienić twoje hasło, a jeśli podczas ustawiania hasła pojawiły się pytania bezpieczeństwa, wybierz ukryte pytania. Usługi takie jak Twitter, Facebook, Google, Rackspace, WordPress (wymagana wtyczka) i Amazon oferują dwuskładnikowe uwierzytelnianie swoim klientom.

3. Sprawdź połączone konta

Sprawdź połączone konta z dostępem do danych w chmurze. W usługach Box i Microsoft możesz na przykład przejrzeć połączone konta w menu ustawień. Jeśli masz połączone konta, których przerwałeś, usuń je. Nie chcesz, aby konto, którego już nie używasz, stało się bramą dla hakerów, aby uzyskać dostęp do aktywnego konta. Utrzymuj listy w czystości w usługach przechowywania w chmurze i sieciach mediów społecznościowych.

4. Użyj szyfrowanego dostawcy usług

W przypadku bardzo wrażliwych informacji ważne jest zaszyfrowanie danych programem takim jak Boxcryptor przed zapisaniem go w chmurze. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, to wybrać dostawcę usług w chmurze, który oferuje lokalne odszyfrowywanie i szyfrowanie danych, a także tworzenie kopii zapasowych i przechowywanie. Eliminuje to potrzebę korzystania z programu szyfrującego dane i ogranicza możliwość dostępu administratorów serwerów lub usługodawców do twoich danych (nazywanych również prywatnością zerowej wiedzy).

5. Tworzenie kopii zapasowych na inne źródła

Nie przechowuj wszystkiego w chmurze, jeśli chcesz dać sobie szansę na przywrócenie danych w przypadku awarii i przestojów. Twórz kopie ważnych informacji o misji na lokalnym serwerze; chociaż może się to wydawać kłopotliwe, istnieje wiele aplikacji z ustawieniami eksportu danych, aby proces był bezproblemowy. Można także utworzyć kilka kopii na zewnętrznych dyskach twardych, aby uniknąć trwałej utraty danych.

6. Przejrzyj warunki umów o świadczenie usług

Podczas gdy umowy o świadczenie usług mogą wydawać się ciężarem do wykonania, często zawierają ważne kwestie dotyczące polityki prywatności i bezpieczeństwa. Jeśli cokolwiek daje ci przerwę, zapytaj usługodawcę lub dział obsługi klienta o to, co oznacza dana klauzula, lub skorzystaj z wyszukiwarki, aby przeczytać opinie innych. Jeśli dostawca usług w chmurze często aktualizuje swoje warunki i zasady, poproś firmę o powiadomienie o zmianie.

Te kroki zminimalizują szanse utraty danych w chmurze. Dodatkowo, jeśli jest coś, czego nie chcesz się rozstać, lub coś, czego się obawiasz, nadgorliwy dostawca usług może podsłuchać twoje konto, zdejmij je z chmury i przechowuj na lokalnym serwerze.

Konsumenci i firmy używające lub rozważające migrację danych do pamięci masowej w chmurze wszystko, co możesz zrobić, to przygotować się jak najlepiej. Oprócz podążania za wskazówkami wspomnianymi powyżej, najlepiej poznać usługodawców.

Leave a Comment